Masáže dětí

04.07.2011 13:32
 

Keď hladkáme a túlime sa s našimi deťmi, dávame im pocit tepla, bezpečia a lásky, pomáhame im vytvárať si sebadôveru a istotu do ďalšieho žitia.

 

Masáž detí prispieva k harmonizácii detského organizmu, ovplyvňuje svalstvo a tým správne držanie tela, podporuje tok krvi a lymfy, stimuluje pokožku a jednotlivé nervové zakončenia, napomáha prúdeniu energie v tele, zvyšuje obranyschopnosť organizmu. U novorodencov odstránime popôrodnú traumu /vyplavuje sa stresový hormón/, upokojíme svoje hyperaktívne ratolesti, pomôžeme detičkám s poruchami učenia, spánku, dokonca môžeme vylepšiť aj stavy detí so svalovou dysfunkciou či Downovým syndrómom.

Matky v prírodných kultúrach si vedomosti o masáži detí odovzdávali z generácie na generáciu a považovali ju za veľmi dôležitú pre vývoj svojho dieťatka spolu s dojčením a nosením na svojom tele. V našej dobe sa však už na tieto láskyplné prejavy nekladie taký dôraz, zabudli sme, aké je to dôležité pre naše deti a že tento čas, keď nás najviac potrebujú, týchto prvých pár rokov, sa nedá ničím vynahradiť. Naučme sa dávať, ale aj prijímať láskyplné dotyky, ktoré nám pomôžu skrášliť a ozdraviť náš uponáhľaný život.

Takáto jemná masáž je vhodná pre dojčatá a batoľatá až po dospievajúcich aj dospelých. Môžeme pri tom počúvať relaxačnú hudbu, zapáliť si vonnú sviečku, proste si vytvoriť príjemné prostredie. Pred začatím masáže sa najskôr zbavme negatívnych emócií z uplynulého dňa, nalaďme sa a sústreďme len na svoje dieťa. Medzi rodičom a dieťatkom dochádza nielen k fyzickému kontaktu, ale najmä k intenzívnemu energetickému prepojeniu.

 

Deti majú intenzívne vyvinutý čuch, preto používame len jemné rastlinné, za studena lisované BIO-oleje (pupalkový, mandľový alebo marhuľový) .Pre deti (od 3 rokov) môžeme začať s používaním kvalitných prírodných éterických silíc, ktoré prehlbujú účinok masáže a pôsobia nielen na telo, ale aj na dušu dieťatka a rodiča. Napríklad medovka, mandarínka, eukalyptus. Pred každou masážou je potrebné urobiť test znášanlivosti silice. Nanesieme kúsok pripraveného masážneho oleja na predlaktie, ak nespôsobí žiadnu nepríjemnú reakciu na pokožke ani v správaní dieťatka, vybrali sme tú správnu vôňu.

Prostredníctvom silíc urýchlime aj proces adaptácie nášho potomka v materskej škole. Jednoducho mu nakvapkáme jeho obľúbený olejček na šaty alebo na vreckovku - bude ho upokojovať a pripomínať domov. Vhodný je nerol, jazmín, harmanček, ylang-ylang, levanduľa, majoránka. Niektoré materské školy používajú zmes vôni aj pri spinkaní a hraní sa detičiek.

Masáž robíme, ak je to možné, každý deň, najmenej pol hodinu po jedení, pred alebo aj po kúpeli. Každé dieťa je individuálne, preto sa prispôsobíme jeho potrebám. Pri niektorých zdravotných ťažkostiach sa najskôr poraďme s lekárom alebo masážnym inštruktorom, napríklad pri horúčkach, alergiách, nevoľnostiach, akútnych infekciách, srdečných alebo iných závažných ochoreniach.

Prajem vám, aby sa masáže stali príjemnou súčasťou vášho života a prehlbovali lásku a úctu k vášmu partnerovi aj deťom.