Advent

27.11.2011 14:58

 

 

Dnes sa začína adventné obdobie. Obdbie krásne, čarovné, plné očakávania. Očakávania niečoho krásneho, vznešeného a milostivého.

Očakávanie Vianoc. Je to čas, kedy slávime narodnie Ježiša, narodenie Lásky Božej na Zemi. Aký veľký dar nám bol zoslaný pre záchranu nás ľudí.

Využime tento krásny čas na vnútornú prípravu a precítenie týchto pre nás krásnych sviatkov. Vyzdobme si príbytky a zušľachtime si naše domovy.

Dnes je prvá adventná nedeľa, je to krásna chvíľa, kedy môžeme na stol položiť adventný veniec a v pokojnej, príjemnej atmosfére pri čajíku sa s rodinou porozprávať a nájsť si na seba čas.

Adventný veniec si môžeme kúpiť, alebo ešte lepšie vyrobiť doma vlastnoručne. Bude mať pre nás oveľa vačšie čaro.

Tradícia adventného venca .

Tradícia adventného venca sa však vo väčšej miere rozšírila až v 19. storočí z Nemecka. Práve tu sa totiž v roku 1808 narodil Johann Henrich Wichern, ako najstarší z 8 súrodencov. Vďaka svojmu odhodlaniu a štúdiu sa stal učiteľom v hamburskej nedeľnej škole. Tu sa rozhodol zriadiť útulok pre chudobné a opustené deti. V tomto Drsnom dome, ako nazval toto zariadenie, deti nielen našli útočisko pred pobytom na ulici, ale Wichern sa im snažil odovzdať aj rôzne remeselné zručnosti.

A rovnako, ako iné detí, aj tieto mali množstvo otázok. To, čo im často nedávalo spať, bolo - Koľko dní ostáva do Vianoc. Preto sa jedného dňa rozhodol vyrobiť drevený veniec s 24 sviečkami. Dvadsať z nich, ktoré predstavovali všedné dni, bolo tenších a 4 hrubšie. Tie samozrejme znázorňovali štyri adventné nedele.

Ako vyrobiť adventný veniec?

Čo potrebujeme na výrobu?

1. Korpus, ktorý tvorí základ venca. Korpus môže byť buď polystyrenový alebo slamený, kúpite ho v kvetinárstve či záhradníctve. Aby odlišná farba korpusu nepresvitala, je možné ju obaliť pruhom zeleného krepového papiera.

2. Ďalej budete potrebovať:
– Krepový papier (ak budete chcieť korpus zafarbiť)
– nožnice
– kliešte na drôt
– viazací drôt hrubý asi 0,6–0,8 mm, najlepšie zelený, navinutý na cievke
– záhradnícke nožnice
– taviacu pištoľ alebo rýchloschnúce lepidlo
– 4 klinčeky asi 9 cm dlhé alebo neohybný drôt na pripevnenie sviečok
– 4 sviečky: snažte sa zohnať nekvapkajúce

3. Materiál
1. Korpus môžete pokryť ihličím, čo je najobvyklejšie – vetvičky z ihličnanov. Jedľové vydržia najdlhšie a neopadávajú. Vhodná je tiež borovica, ale tá nie je tak hustá. Smrekové vetvičky – ich ihličie skôr opadáva a horšie sa s nimi pracuje. Dobre pôsobí tiež kombinácia rôznofarebnej čečiny a vetvičiek stálozelených listnatých drevín. Ďalším variantom pokrytia korpusu môžu byť škrupiny orechov. Najlepšie pôsobia škrupiny z vlašských orechov.
2. Doplnkovým rastlinným materiálom môže byť prakticky čokoľvek, najlepšie suché rastliny, plody a škrupinky, stuhy, mašličky, lyko. Na dozdobenie napr. medovníčky, oriešky v škrupinke, sušené listy, jarabiny, šišky, ale tiež korálky apod.

Ako postupovať:
1. Nastrihajte si vetvičky ihličia tak, aby boli 10–12 cm dlhé. Riedke vetvičky zviažte
viazacím drôtikom po troch k sebe. Hustejšie nechajte samostatne.
2. Teraz vezmite korpus, priložte naň prvý rad vetvičiek husto vedľa seba a previažte
viazacím drôtom. Voľný koniec drôtu 2x obtočte, prevlečte slučkou a zatiahnite za cievku, aby sa nerozmotal.
3. Druhý rad vetvičiek priložíte tak, aby drôt, ktorým ste zviazali prvý rad, nebol vidieť. Takto postupujte po celom obvode venca. Drôt tvorí špirálu.
4. Za poslednou otočkou drôt odstrihnite a spojte zakrútením so začiatkom. Prekryte ho niekoľkými vetvičkami.
5. Ak bude veniec položený na stole alebo visieť na stene, nemusíte spodnú stranu prekrývať.
6. Ak chcete na veniec umiestniť sviečky, máte dve možnosti. Klinčekom prepichnete veniec zospodu hore tak, aby vyčnieval asi 2 cm. Tento tŕň nahrejte a pritlačte naň sviečku. Ak použijete tenké sviečky: jeden alebo dva neohybné drôtiky dlhé 8–10 cm nahrejte a zapichnite asi 2 cm hlboko do sviečky. Tú potom ľahko do venca umiestnite.
7. Kývaním a ťahom skúste, či sviečky skutočne pevne držia, aby nemohli spôsobiť požiar.
8. Ozdobenie je potom už len vecou vašej kreativity. Sviečky by mali byť rovné a rovnomerne rozmiestené, ďalšie ozdobenie je na vás.
9. K upevneniu ostatného dekoratívneho materiálu môžete použiť drôtiky, lepidlo či taviacu pištoľ.

 

 
 
 
 
 

 

Fotogaléria: Advent

Fotogaléria: Advent

Táto fotogaléria je prázdna.